Ez volt a kiindulás:
Második lépésként raffiával körbe bandázsoltam, hogy a hajlításnál ne sérüljön a kéreg, illetve, ha hasad, egyben maradjon. A raffiát előtte meleg vízbe áztattam, hogy puha legyen.
Ezek után a majdani hajlítás külső ívére két rézdrótot erősítettem, magyarázat később.
Majd újra körbe bandázsoltam raffiával.
Némi magyarázat a raffiázásról és a törzzsel párhuzamosan futó drótokról.
A raffiának kettős szerepe van a hajlításoknál. Egyrészt védi a kérget a drót okozta nyomástól, másrészt, ha nagyobb hajlítást végzünk, a törzs eltörik, vagy szétnyílik a hajlítás külső ívén, míg a belsőn összenyomódik. Ha raffiával körbe bandázsoljuk a törzset, ágat, a fa rostja nem tudnak elválni a kéregtől, meg egymástól. Ezt majd némi rajzzal illusztrálom.
A törzzsel párhuzamosan futú drótnak szintén kettős szerepe van. Részben a hajlításnál többlet drótot ad, hogy ne kelljen agyon drótozni egy törzset, vagy ágat, másrészt részt vesz a raffiánál leírt "összetartó" erőben, hogy a rostok ne válljanak szét. Hajlításnál aranyszabály, hogy a hajlítani kívánt átmérő kb. harmadának megfelelő vastagságú drótot kell feltekerni, erre nem mindig van lehetőség, mert túl vastag drótra lenne szükség. A legvastagabb aluminium drót 6 mm vastag, réz drótból is hasonló. Egy 2 cm átmérőjű ághoz 3-4 szálat kéne feltekerni. Ez lássuk be nem könnyű feladat. Egyszerűbb 2 szál drótot párhuzamosan fektetni az ágra, majd raffiázás után két szál drótot feltekerni és hajlítani. Esetleg ilyenkor érdemes a hajlítást feszítő huzalokkal segíteni, ahogy ez a fotókon is látszik.
Majd meglátjuk a végeredményt.
Szia. Tetszik amit látok. :) Én kezdő vagyok és szintén erdei fenyővel akarok kezdeni. Leírnád hogy ültetéskor milyen talajt és tápanyagokat használtál? :)
VálaszTörlés