Aktuális teendő, lombhullatók levélmetszése. Az első növekedési hullám május végére, június elejére lezajlik a lombhullatóknál. Ilyenkor érdemes levélmetszést végezni rajtuk. Ennek több előnye is van. Egyrészt kihajt másodszor is, ezzel egy év alatt két évet öregszik a növény, másrészt a friss hajtásokat így sokkal könnyebb drótozni. Leveles állapotban szinte lehetetlen. Levélmetszést csak jó kondiban lévő növényeknél szabad csinálni, egy beteg, legyengült fa bele is halhat.
Nekem főleg Mezei Juharok és Gyertyánok sorakoznak a kertben, a polcokon. Ez a két faj nagyon jól bírja és jól is reagál a levélmetszésre. Apróbb leveleket és rövidebb ízközöket is hoz, így a lombkorona sűrítéséhez szerintem elengedhetetlen.
Idén egyelőre két Mezei Juhart leveleztünk le. Ketten, mert idén segítségem is akadt, a nagyobbik lányom személyében. Nem kértem, önként jelentkezett.

Döbbenet jól állt a kezében az olló, pedig nem mutattam hogy fogja.

Sasson vágás után ennyi levél jött le a két juharról. És jól látszik milyen kesze-kusza az ágrendszer. A bal oldali juharon tavaly is volt levélmetszés, ennek eredménye a nagyon sűrű ágrendszer. Rengeteg rügyet hoz ilyenkor, amiből vagy lehet válogatni, vagy hagyjuk nőni, mert ebből jövőre nagyon erőteljes növekedés, törzsvastagodás, seb gyógyulás lehet.


A kisebbik növény metszés után, drótozás előtt.
És drótozáshoz is akadt segítség. Ami a legszebb az egészben, hogy egyszer megmutattam, aztán ment. Jobban, mint nekem úgy 10 éve.


És a végeredmény, drótozás után.



És néhány kép erejéig a nagyobbik juhar:


Az idei első hullám kb. 6-8 levélpárnyi növekedés. A vastagabb ágak 2-3 évesek, a vékonyak az előző évi levélmetszés után kihajtott rügyekből alakult ki.
És metszés, drótozás után. Nincs eleje, nincs háta. Jövőre kibontom a gyökerét, hogy azt is figyelembe véve tudjam eldönteni az alakítás további irányát. De addig, csak had' szaladjon!


