Egy BonsaiArt-ban láttam a következő technikát, régóta szerettem volna kipróbálni, idén erre is jutott időm. A módszer lényege, hogy egy cserépbe lukakat fúrunk, ezen keresztül dugjuk a magoncokat (eredeti leírás szerint fás-félfás dugványokat). Ahogy a növények nőnek, vastagodnak, szépen belefeszülnek a lukakba, majd kellő idő elteltével, a vastagodás fölött gyökereket kezdenek növeszteni, amik szépen összenőnek és egységes gyökérnyakat, nebarit alkotnak. Később el lehet dönteni, hogy továbbra is többtörzsű növényt nevelünk, vagy a törzsek közül szelektálva 3, vagy akár egy törzsű bonsaiként nevelhetjük tovább. Így elég gyorsan (persze ez bonsai időszámítást jelent) juthatunk egy szép növényhez. A dugványok eredeti méretétől függően shohin és normál méret között játszatunk.
Két éve Tatárjuhar - Acer Tataricum magokat vetettem, ezek közül lettek az alanyok kiválasztva. Ha már itt tartunk érdemes a tatárjuharral foglalkozni, mert érdekes levele van és gyönyörű őszi lombszíne. A többi juhartól eltérően nem szeldelt a levele, hanem ép, de fogazott szélű. Természetben 3-5 méteres bokros növekedésű. Lassabban nő, mint a mezei, hegyi, vagy korai juharok, ezüst juharról nem is beszélve, de épp egy ilyen kísérlethez teljesen alkalmas.
A magoncokat szépen átfűztem a lukakon, legmagasabbat középre, hogy legyen egy hangsúlyos elem benne. Majd később meglátjuk mi lesz belőle, de egyelőre tervezzünk 5 törzsre.
Majd az egészet elültettem egy tágas edénybe, hogy legyen kedve növekedni. Földkeverék a szokásos: sóder, virágföld, marhatrágya, ami kellő indító tápanyagot ad. Én szeretem használni, főleg nevelés alatt lévő növényeknél.
A várható eredményről, a módszer lényegéről beszúrom az eredeti cikk képeit, így jobban érthető.
Így hízik bele 3 év alatt a lukakba.
És ez lesz belőle. Ez az az időpont, amikor az eredeti gyökérzetet el kell távolítani, kiszedni a növényt a cserépből és önálló életre kelteni, az új gyökérnyakkal.
Egyelőre ez a terv. Idővel jelentek, hogy áll a fejlődés.
Van még öt mezei juhar vastagabb törzzsel, ami már elő van készítve egy hasonló beavatkozásra, ahogy beültetem, felteszem azt is.
Fával is meg lehet ezt oldani, és azt könnyebb is átfúrni.
VálaszTörléshttp://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATdevelopingclumpformbonsai.htm
De nagyon jó trükk...